Kalendář

<< 07 / 2024 >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Dnes: 25.7.2024


Najít na webu
Poslední aktuality

11.02.2019 - 20:21:00
Mezi elitu
Vyrážíme na zkušenou do zahraničí.
celý článek »

09.02.2019 - 12:11:42
MalýBů
Tak toto je MalýBů.........PR SB401-R
celý článek »

19.05.2013 - 08:45:34
1. rchobbyracing CUP 2013 - fotky od gofyho v gale

celý článek »

26.02.2013 - 17:54:36
2. 1/8 off-road indoor race 2013 - výsledky

celý článek »

26.01.2012 - 19:22:32
Máme nového soupeře
O víkendu jsme jeli na výlet....
celý článek »

RC modely

1. Skřípovský pohár 2011 - očima jezdce, teda Mefa

Byl pozdní večer, první máj. Večerní máj byl lásky čas.............

Neeeee, takhle to nebylo. Je sedmý květen, šestá ráno a já už s Lukášem drandím směr Skřípov u Opavy, na svůj první letošní závod. Ještěrku máme "poladěnou", tentokrát máme i všechny věci, takže za padesát pět minut, včetně kouřové zastávky, už parkuju na čerstvě posečeném trávníku, kde budeme mít depo.

Netrvá to dlouho a už přijíždí i David, za ním Tonda a poslední Martin. "Silná čtyřka" je na místě, můžeme začít pretěkat. Ale co to? Malý Tonda taky vláčí z auta ven e-revo. Jajky, závodnická rodina. To má asi mamina radost, když vidí ty faktury :). Jdem se podívat na trať, co je nového. Žádné velké změny se nekonají, kluci udělali hlavně změny kvůli odvodnění tratě. Kolem dráhy jsou vykopané žlaby, které stáhnou vodu. A vlastně kvůli těm žlabům je tu jedna větší změna na trati. Ve vlásence, ve třetí zatáčce je malá lavice přes odvodňovací trubku. Jo, sem sklerotik. A taky na zadním velkém skoku už není dřevo, takže nebude podvozek tolik trpět a auta, případně nahazovači tolik klouzat.

Tak to by šlo, to bude fine. Slunce vypadá, že fakt na oblohu žádný mrak nepustí. Hoši kurňa, bude pařák jaxfiňa! Zajdu si ještě za Víťou Kubánkem pro palivo a těsnění výfuku, které jsme spolu řešili během týdne na skajpu. Rozložíme stan. Sakra, David přes zimu nějako tunil. Už to není tyčkový tetris, ale stan "chyť a běž a už to je". Tak to byl fofr, vám povím. Takže ven stolky, auta, vercajk a uááááá, kafíčko volááá. Cigárko, kafíčko, pohoda. Přijíždí i kluci z Brna a uvelebují se hned vedle. Paráda! Není nejlepší mít dobré sousedy?

Nic, protáhnem se po zimě co? Elekřina, prodlužka, fén a už to jede. Lukáš nahřívá motor a ten pak bez problémů chytá na "první brknutí". Co trať? Pohoda! Výměna oleje v zadních tlumičích vypadá dobře. Auto není na prdel tak tvrdé na roletě a nemá touhu vyhazovat. Pro změnu se mi zdá, že bych mohl trochu nižší hustotu oleje vrznout na příště dopředu. Asi jo..... Ještě pár koleček a pak už zase zpět do depa. Nahlásit se na věž, zaplatit startovný a po chvíli hurá na zahájení. Copak je nového? Několik nových jezdců a my spojení s E 1:8. A jenom co to Víťa vyhlásil, už nám malý Tonda začíná "vyhrožovat", jak nás všechny pojede :).Takže na startu bude 4x revo, 1x e-revo a 1x e-truggy. Pojedou se klasické rozjížďky po pěti minutách. Jak se pojede finále se rozhodne při polední přestávce. Hoši, kurňa, smějte se na tu fotografku........a už se pomalu celé startovní pole rozchází po depu a jednotliví jezdci se podle rozpisu začínají chystat na rozjížďky.

Jak dopadla to moje první? No, nejdřív jsem zjistil, že jsem sklerotik a že jsem v pátek v práci nechal nové jednosměrné ložiska. Jak jsem to zjistil? Mno, že mi startér začal prokluzovat :). No, budem nahřívat víc a doufat, že to vydrží celý den. Jinak rozjížďka byla v pohodě. Akorát ty moje gumy fakt nejsou dobrý na závodění. Děsný výlce. Stopa navíc ještě poměrně dost zaprášená a mimo ni? Úplná pohroma. Ale jo, šlo to. Mezi čuďákama tuším třetí. To není zlý po tak dlohé době, co jsem to neměl v ruce. Po nahazování jsme se s klukama v depu bavili o trati a David mi nabídl, že mi půjčí svoje olítaný kola. Měl jsem v base 17mm hexy, takže to nebyl problém. Pravda, kola starší, nevyvážené a středem téměř jako slicky, ale všechno lepší než ty slavný géerpéčka. A na trati je to vidět. S olítanýma kolama na truggy funguje auto mimo stopu podobně jako na válcích ve stopě. Na času to až tolik poznat není, protože auto "zatáčí" a já jsem z toho v mimoni. Ale ve třetí rozjížďce už je jasné zlepšení. Takové časy jsem tu nejezdil ani loni a to tu nebyla ta lavice, která zpomaluje. Dokonce mám pocit, že bych v klidu mohl skákat dvojitý skok na backstreet. Auto má ze zatáčky odpich a dostatečnou rychlost na dost dlouhý skok. Jenom se nebát :).

Polední pauza hodinku a půl. Něco k snědku, něco k pití. Kontrola šroubů, výměna baterie v modelu. Prostě klasika před finále. Dozvídáme se, že pojedeme finále na 3x 7 minut. Každý systém má své pro a proti. Pravda je, že při dlouhém finále je to zábava, když jezdíš na tankování apod. Taky udržet pozornost celou dobu není nejjednodušší. Zase na druhou stran, když se jednomu něco vymamlasí, může to být okamžitý konec. A taky je třeba podstatně víc mechaniků. To tři kratší finálovky, z nichž se počítají dvě lepší, dávají prostor k chybě nebo závadě. Ono, vlastně i tady je "drámo s pitstopem". Po zkušenostech z loňska, kdy mi docházelo palivo pravidelně ve vlásence před poslední zatáčkou, jezdíme i u těch sedmi minut na dotankování. Teda jak kteří....... Jsou tací, co to risknou. Já to ale tentokrát nebyl.

Takže jdeme na to. Nebudu řešit žádné "instalační kola" v tříminutovém prostoru před startem. Hezky jsme s autem s Lukášem v depu, pobrkávám po plynu a čekáme, až se vyhlási 30s a bude se moct jít na start. Po vyhlášení tohoto intervalu Lukáš dotankuje a nese auto na start (tentokrát je pevný, narozdíl od rozjížděk). Já mezitím vyjdu na tribunu. 10.......5 pobrkávám víc, 4, 3 pložit auto na dráhu, START! Odlepení nebylo z nejlepších a hned ztrácím svou druhou pozici na startu. Trojka za T1 ale taky není špatná, a už se na mě řítí Martin Olma se svou tichou truggynou. Nedělám mu potíže. Ale sobě jo. Za backstreet to nedám a končím na střeše. Mezitím kolem mě prosviští i oba Tondové. Je z toho jasný poslední flek. Dám asi dvě kola, kdy se snažím jet rychle a přitom už nechybovat. A to se mi daří, začínám stahovat konec pole. Po třetím kole zajedu k Lukimu na dotankování a hurá zpět. Jde to, jde to! Stahuju co se do mě vejde. Pojedu mladého Tondu, který je teda pěkně tvrdý oříšek a i jeho taťku. Kolo před cílem se pověsím za Martina Římana a po chvilce ho předjedu. Za mnou se udělá pěkný hlouček, který se mydlí o pozice. Doprrrrrr, na roletě v posledním kole čapne auto na levou prdel. Opět něco s tlumičem. Jeď klidně, říkám si. Ono to ale moc dobře nejede, když máte z auta trojkolku a ještě k tomu "šišatou". Celou vlásenku se držím, ale za malým dvjskokem na poslední zatáčku za to zatáhnu, já vůl, a už jsem mimo dráhu na mostku. Paráda, kolem mě frrrrr tři auta, nahazovač mě pak obrátí a já se belhám do cíle. Po "ohledání" to není tak hroný, jak jsem si myslel. Zkontroloval jsem všechny důležitý šrouby, jenom ne ty na vahadlech a jeden jsem ztratil. Náprava tak ztratila spojení s tlumičem. Takže žádné škody. Škoda jenom toho projetýho výsledku. Ale jak jsem psal už dřív, mám ještě dvě opravy.

Druhá finálovka mi přijde poměrně klidná, bezproblémová. Nevyrobil jsem žádný průser, do žádného jsem se nepřimotal. Takže po klasické ztrátě na startu z toho mám druhý flek. Trošku jsem utáhl motor a jede to líp.

Před třetí finálovkou ještě trošku utáhnu motor, ale hlavně zkusím dát zadní vahadla na nápravách do děr blíže středu. Chci zvednout zadek auta, respektive, zamezit tak velkému přenášení váhy ve vlásenkách dozadu a dosáhnout tak lepší trakce na zatáčení. To, že průběžně celej den utahuju brzdy, to už snad ani neřeším. Po rozebrání v zimě jsem to sice složil do +- stejného stavu, ale brzdy jsou pořád jalové. A je to tady. Klasická startovní procedura a už to frčí. Mno, frčí to jenom za T1. Na kopci motanice asi tří nebo čtyř modelů a já z ní odjíždím poslední. Paráda :/. Nevzdávám to a snažím se dohnat ztrátu. Oba tondové jsou těžcí soupeři, obzvlášť mladší, vůbec se s tím nemazlí. Jak vidí jenom kousek místa, už se tam dere. Brání taky dobře. Z toho bychom měli mít velkej vítr, až se trošku vyjezdí. A už vidím před sebou Martina. Jenže tomu chcípá ve vlásenkách motor. Takže to bylo jednoduchý. A vítězí rozum. Dojezd na pozici. Jediné vzrůšo mám, když se za mne přiřítí David, který mi nadělí kolo. Pustím ho a zkusím se ho držet. Je to neuvěřitelný, jaké má ruce. Uvisím za ním asi 20s a pak mi frnkne. Cíl je tady, druhé místo jisté. Krásný začátek sezony! Po "ohledání" auta po poslední finálovce ještě zjišťuji, že se mi vyvléklo táhlo na zadní brzdu, takže jsem jel kdo ví jak dlouho jenom na předek :).

 

Multimedia:

Fotky gofy 1

Fotky gofy 2

Samozeřejmě se na ně můžete podívat taky v naší galerii:

Fotky z jkcarsteam.com

Vybrané fotky gofyho

Fotky Petra Olišara

viper2455 - video - kvalifikace 1:8E + MT

viper2455 - video - finálová jízda 1:8E + MT - už jsem tu finálovku poznal, to byla první finálovka, kdy mi vypadl šroubek z vahadla na pravém zadním kole a já poslal uto do "potoka" před poslední zatáčkou

"Lidová tvořivost" mého kolegy řimiho

 

Škody:

V podstatě žádné, pořeším jenom asi nový vahadla, starý už mají dost jeté závity

 

Vylepšení před tímto závodem:

Řidší olej v zadních tlumičích - jednoznačně změna k lepšímu, auto na prdeli neposkakuje

Větší počet zubů na spojkovém bubínku - jo, ještěrka trochu porychlila, ale pořád je "říditelná", takže taky gut

 

Vylepšení pro příští závod:

Řidší olej do předních tlumičů

Pořešit táhlo zadní brzdy

Možná zkusím dát dlouhou dvojku do převodovky

Jo, já na to málem zapoměl. Podařilo se mi za velmi pěkný peníz pořídit jeté, ale dobře jeté, kola na truggynu. Takže na příštím závodě už budu s vlastními Losi XTT.
10.05.2011 | zobrazeno: 1794x | komentáře: 1
autor: mef
« zpět